Как да запознаете детето си с дълбоката вода

Запознаването на детето с дълбоката вода е важна стъпкане самов неговото цялостно развитие, нои по отношение на безопасността му при плуване. Този процес може да бъдепредизвикателство както за детето, така и за родителите, но с търпение и правилен подход,може да се превърне в едноедновременно обогатяващо и забавно изживяване. В тази статия ви предлагаме полезни съвети и примерикак постепенно и безопасно да запознаете детето си с дълбокатавода, така че тамда се чувства уверено и удобно. Независимо дали става въпрос за басейн, езеро или море, важно е да му осигурите положително изживяване и подкрепа, за да успее тода преодолее евентуалните систрахове и да го научите на основите на безопасното плуване.

Лятото е свързано със забавление, слънчеви бани и плуване по цял ден,асегавече, след като сте станали родители, можете да се насладите на всичко това заедно с вашето потомство. Няма значение дали сте крайбасейнав задния двор, на обществен басейн, край езеро или наморето, винаги има няколко неща, които трябва да знаете, преди да заведете детето си в дълбоката за него вода.

Преди да се потопимпо-дълбоко в темата за плуванетос вашето малко дете, нека видим от какво ще имате нужда:

1. Слънцезащитата е първият елемент в списъка и най-важното нещо, което винаги трябва да имате със себе си, беззначение дали е малко облачно или слънцето не е толкова силно, бебетата имат много чувствителна кожа и тя трябва да бъде добре защитена.

2. Шапка без или с периферия– всяко средствозапредпазване наглавичката на бебето отслънцето е подходящо. Всеки, който има малко дете, знае колкотрудно му се поставя шапка,след като си я сваля отново и отново, така че е добра идея да изберете онази, с която е свикнало и му стои удобно на главичката.    

3. Бебешки бански – не е проблем, ако бебето ви ебезбански в собствения ви басейн, но ако се забавлявате на обществено място, би било доста неприятно, ако бебето ви оставив басейна нежелани следи след себе си, разбирате какво имам предвид ;)

4. Помощни средства за плуване– средствата за поддържане на плаваемосттане сазадължителни, но определено гипрепоръчвам. Има няколко варианта за избор – за ръцете, на кръста или на торса. Но винаги имайте предвид, че дори и да използвате подобни средства, не можете да оставите детето без надзор нито за секунда.

5. Хавлиена кърпа – дори навън да е много горещо, ако вашето детеес посинелиустни след като излезе от водата, то ще искаприятното да се сгуши в хавлиената кърпа.

6. Питейна вода и лека закуска – децата винаги са гладни и е по-добре да пийнат ичиста вода, а не да глътват само без да искат оттазивезерото.



Процесът на влизане въвводатаима три етапа:

Първо заведете детето си до изкуствен или естествен воден басейн, където то може да докосне водата с краката и ръцете си, докато тялото муоставасухо.


След това влезте в плитката вода с него. На този етап вашето бебе може да се почувства некомфортно, така че вземете една от любимите му водни играчки, седнете във водата с него, започнете да пляскате с ръце или да ритате с краката си във водата. Това бебетовъзприема катозабавление и скоро щевземе даповтарявсички ваши движения. Когато детето ви започне да се чувства достатъчно комфортно, е време да продължите напред.

Последният етап е дълбоката вода, т.е.  дълбочината, на която то не може да докосне дъното с крака. За повечето деца тази част от престоя във водата е най-неприятната. Бебето ще ви хване около врата и няма да иска да випусне. Този процес отнема от няколко минути при някои бебета доняколко месеца за други. Понякога детето ви ще бъде щастливо и развълнувано, друг път ще се чувства неприятно. Бъдете търпеливи! Важно е детето ви да усеща, че сте с него и че няма да го пуснете, когатоиска да седържиза вас. Полезно за случая е, акозапеете любима песничкаили влезетезаеднос любими играчки във водата.


Щом катовечебебето започне да се чувства комфортно, можете да го държитеоколо гърдите и да поставите играчки преднего, за да може да посегне към тях. Ако държидъска за плуване с ръце, пробвайтеда имитирате ритане с краката, децата го обожават. След известно време те започват да пляскат с ръце и крака, т.е. да плуват „кучешката“, а това е първата стъпка към истинското плуване.



И накрая, не забравяйте, че това е дългосрочен процес. За някои бебетада бъдат във водата е най-естественото нещо, но за повечето деца нее толкова лесно. Във всеки случай плуването винаги трябва да протича подформа на игра – не само за детето, но и за вас. Подхождайте към тази дейност по същия начин, както играете с детето си на сушата.